Yaşam Tarzı

Lifestyle, Yaşam Tarzı, Sağlıklı Yaşam, Yaşam Kalitesi ve Standardı.

Sağlıklı Yaşam

Bu bülümde yaşam tarzı ile ilgili konularını ele alıyoruz. Sağlıklı yaşam tarzı nedir? Sedanter yaşam tarzından nasıl kurtulabiliriz? Yaşam tarzı çeşitleri nelerdir? Günümüzde minimalist yaşam tarzının yaygınlaşmasını ve  sürdürülebirlik açısından hayatımızı nasıl etkiliyor? Sağlıklı yaşam biçimi ve doğru yaşam koşullarını oluşturmak, yaşam kalitesinin ve yaşam standartının yükselmesi açısından önemli bir etkendir! 

Yaşam Tarzı Haberleri

Burada lifestyle - yaşam tarzı ile ilgili haberleri bulacaksınız.
yaşam tarzı
Balkonunuzu rahat bir alana nasıl dönüştürebilirsiniz?

2020 ve 2021'de getirilen kısıtlamalarla beraber bahçecilik yeni nesil takipçileri buldu. Gençler kendileri yaptıkları bir alanda bitkiler yetiştirmenin ve dinlenmenin keyfini keşfetmeye başladılar. 

sağlıklı yaşam tarzı
Daha akıllı para yönetimi için 5 ipucu

Mali yönetimimize dikkat etmenin ve daha başarılı bir yıl planlamanın zamanı geldi. Bu yıl için finansal hedeflerinizi belirlemeniz ve gerçekleştirmeniz için size 5 maddelik basit bir plan sunuyoruz.

lifestyle
Gün boyu enerjik kalmak için uygulamanız gereken basit kurallar

Öğleden sonra kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Fazla miktarda kafein içmeden enerji seviyenizi korumanın birkaç yolu olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir.

Yaşam Tarzı Nedir ?

Yaşam tarzı, yaşam biçimi, hayat stili bir kişinin ya da kültürünün sahip olduğu alanlarına ve davranışlarına veren genel adıdır. Yaşam tarzı deyimi ilk kez Alfred Adler tarafından 1929 senesinde kullanılmıştır. Yaşam biçimi veya hayat stili meydana gelen demografik değişkenlerden, kişisel değer ve yaklaşımların gelişmesinden etkilenmektedir.

Yaşam Kalitesi Nedir ?

Yaşam kalitesi terimi, bireylerin ve toplumların genel refah ve gelişim düzeyini ifade eder. 
Yaşam kalitesi verileri; uluslararası kalkınma, sağlık, siyaset ve istihdam alanlarını içerir. Yaşam kalitesi ve yaşam standardı iki farklı kavramıdır.
Yaşam kalitesinin standart göstergeleri, zenginlik ve istihdam olmak üzere, doğru yaşam koşullarının, fiziksel ve ruhsal sağlık, eğitim, boş vakit ve toplumda meydana gelen aidiyet gibi birçok gösterge ile belirlenir.
Kimlik, yükümlülük, yaratıcılık, akıl ve planlama, inanç ve düşünceler, cinsiyet kavramı, araştırma, refah düzeyi ve sağlık gibi konular yaşam kalitesinin etki alanlarıdır. Aynı zamanda özgürlük, insan hakları ve mutluluk gibi kavramlar da yaşam kalitesini belirler. Mutluluğun subjektif olduğundan dolayı ölçülmesi zordur ve bu nedenle genellikle diğer veriler daha belirleyicidir.

Sedanter Yaşam Tarzı

Sedanter yaşam tarzı, fiziksel aktivitenin olmadığı bir yaşam biçimidir. Sedanter yaşam tarzı yaşayan bir kişi halk tarafından sersem veya tembel olarak bilinir.  Bu yaşam tarzı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha yaygındır. Sedanterlerin güçlü fiziksel aktiviteleri çok azdır ve genelde oturarak okuma, televizyon seyretme, bilgisayar kullanma ve video oyunları oynama gibi davranışlarda bulunurlar. Sedanter yaşam tarzı, günümüzde ölümün önlenebilir sebepleri arasında bulunmaktadır. 

Sağlığa etkileri
Sedanter yaşam tarzının sağlığa ekileri fazladır. Sürekli oturmak ölüm riskini arttırabilir. Egzersiz ve vücut kitle indeksiyle ilişkisi olmamakla beraber tek başına bir risk faktörüdür. Hareketsizlik kronik hastalıkların artamasına neden olur. Günde 4 saatten daha fazla oturan kişiler, günde 4 saatten daha az oturanlara göre %40 daha fazla risk taşır. Ayrıca, haftada en az 4 saat egzersiz yapan insanlar, günde 4 saatten az oturan insanlar kadar sağlıklıdır.
Günümüzde yaygınlaşan anksiyete, kardiyovasküler hastalıklar, umutsuzluk, yüksek tansiyon, obezite sorunları, osteoporoz, bel fıtığı gibi hastalıklar, sedanter yaşam tarzının beraberinde getirdiği bazı sonuçlarıdır.  

© Copyright 2022 Guzel-Hayat.com - All Rights Reserved

Created with Mobirise web builder