Minimalist bir kapsül gardırop nasıl oluşturulur?

Kapsül gardırop nedir ve nasıl oluşturulur? Kapsül gardırop listesi nasıl yapılır?

Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül gardıroplar son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Uygulamada kapsüllemek, gardırobunuzda yalnızca yaşam tarzınıza ve bedeninize uyan en sevdiğiniz kıyafetleri tutmak, bunları düzenli olarak yeniden düzenlemek ve daha az sıklıkta ve daha amaçlı alışveriş yapmak anlamına gelir.
Kapsül gardırop genellikle bir sezonda giydiğiniz belirli sayıda giysiden oluşur. Her kapsülün başlangıcında seçime yalnızca giysiler eklenir, bu da sizi yeni öğeler için alışveriş yapmak yerine karıştırıp eşleştirmeye teşvik eder.
Kapsül gardırop ile çalışmak, karar yorgunluğunuzu azaltır, çünkü geriye sadece gerçekten sevdiğiniz ve birbiriyle kolayca kombinleyebileceğiniz kıyafetler kalır. Kapsül hayranları, yöntemin kontrolsüz alışveriş alışkanlığını engelleyebileceğini, kendi tarzınızı daha iyi tanımanıza yardımcı olabileceğini, gardırop içinde yerden tasarruf etmenizi ve tüketimi azaltarak çevresel ve sosyal sorumluluğu artırabileceğini iddia ediyor.
Kendi minimalist kapsül gardırobunuzu oluşturmaya hazır mısınız? İşte nasıl başlayacağınıza dair bir kaç ipucu!

Minimalist bir kapsül gardırop nasıl oluşturulur

Minimalist bir kapsül gardırop nasıl oluşturulur?

DOLABINIZI KONTROL EDİN

Önümüzdeki üç ay boyunca yalnızca belirli sayıda parçayla yaşayacaksınız, bu yüzden onları dikkatlice seçtiğinizden emin olmak istersiniz. Bunu iyi yapmak için, dolabınızda zaten ne olduğuna ciddi bir şekilde bakmanız gerekir.
Kapsüllemeye bir şans verecekseniz, derinlere dalmalısınız. Gardırobunuzu tam anlamıyla yatağınıza boşaltın ve yalnızca sevdiğiniz şeyleri geri ekleyin.
Çok fazla iş gibi görünebilir, ancak her şeyi aynı anda görebileceğiniz bir yere koymak, sahip olduğunuz ürünler hakkında kapsamlı bir görüş elde etmenin en iyi yoludur.

KAPSÜLÜN İÇİNDE NE OLACAĞINI SEÇİN

Kapsülünüzde, üstler, altlar, elbiseler, dış giyim ve ayakkabılar dahil olmak üzere yaklaşık 35 parça olmalıdır. Bu sayıya dahil edilmemesi gereken kalemler ise iç giyim, pijama, spor kıyafetleri ve aksesuarlardır.

Bir öğenin süz konusu 35 parçalar arasında olup olmadığından emin değilseniz, unutmayın: bir etkinlik için gerekli olan parçalar (düğün için süslü elbise gibi) yalnızca o özel etkinlik veya olay için giydiğiniz sürece, kapsülden sayılmaz.

Kapsülünüze hangi giysiyi ekleyeceğinizi düşünürken kendinize sorun: Bunu birden çok şekilde kombine edebilir miyim? Yakın zamanda giyilen bir şey mi? Mevsime ve sıcaklığa uygun mu? Önümüzdeki üç ay boyunca, tekrarlanan aşınmaya dayanacak kadar iyi yapılmış mı?

BAŞKA HER ŞEYİ SAKLAYIN

Yaklaşık 35 parça seçtikten sonra, giysilerinizin geri kalanını toplayın ve yer varsa onları bir yere koyun. Bu, hem orijinal kapsülünüze bağlanmanızı kolaylaştıracak, hem de kapsülün sonunda hangi parçaları atabileceğinizi veya kalabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

ÜÇ AY DENEYİN

Kapsül gardırobunuzu seçtikten ve diğer her şeyi sakladıktan sonra, oluşturduğunuz kapsül ile yaşamaya hazırsınız. Üç ay boyunca yalnızca kapsülünüzün parçalarını (ve iç çamaşırı ve pijama gibi öğeleri) giyin.

Geçmişte beğendiğiniz kıyafetleri seçmek gibi bu adımın bazı kısımları kolay olacaktır. Ancak işler zorlaştığında bile, kendinize verdiğiniz kurallara bağlı kalmakta fayda var - yalnızca sizin için gerçekten en iyi olanı öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda kendinizi yeni yaratıcı ve şimdiye kadar aklınıza gelmeyen kombineleri keşfederken bulabilirsiniz. 

TEKRAR BAŞLAYIN

Üç ayınızın sonuna yaklaşırken, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını düşünmek için biraz zaman ayırın. Belki daha fazla renk katmak isteyebilirsiniz veya düşündüğünüzden daha az sıklıkta topuklu ayakkabı giydiğinizi anlayabilirsiniz. Gelecek sezon için kapsülünüzü planlarken bu bulguları dikkate alın. Ve doldurulması gereken herhangi bir boşluk bulursanız, gelecek sezon kapsülünüzde anlamlı olacak parçalar için düşünceli ve amaçlı alışveriş yapmak için zaman ayırın.

Kapsül gardıroplar herkes için farklı görünür ve internetin size söyleyebileceklerine rağmen sihirli bir sayı yoktur. Bu özgürlüğün tadını çıkarın ve yaşam tarzınızı oluşturmak için çalışmasını sağlayın!

© Copyright 2022 Guzel-Hayat.com - All Rights Reserved

Designed with Mobirise templates