Güzel saçlar için eterik yağların faydaları ve kullanımı

Güzel saçlar için ne yapılmalı? Eterik yağları nasıl kullanılabilir?

Sürdürülebilir Yaşam

Eterik (esansiyel) yağlar, saçı gerçekten daha sağlıklı hale getirebilecek doğal ürünler arasında yer alırlar. Kepek ve saç dökülmesi ile mücadelede sadık müttefiklerdir, saç büyümesini destekler ve beslerler.
Her saç tipi için uygun ve kullanılabilir eterik yağlar vardır.
Saçınızın ihtiyaçlarına uygun bir yağ seçin, ardından onu kullanmak için aşağıda açıklanan yollardan birini deneyin. Kendi şampuanınızı veya saç spreyinizi yapabilir ve tarifi kolayca eterik yağlarla özelleştirebilirsiniz. En sevdiğiniz saç ürünlerine esansiyel yağlar da ekleyebilirsiniz. Yanma, kızarıklık veya tahrişe neden olabileceğinden, eterik yağları doğrudan kafa derisine uygulamamak önemlidir.

Güzel saçlar için eterik yağların faydaları ve kullanımı

Güzel saçlar için eterik yağların faydaları ve kullanımı

1. Kuru saçları besleyen eterik yağlar

Eterik yağlar, güçlü ve sağlıklı saç tellerinin korunmasında mükemmel bir müttefiktir. Besleyici bir yağ ile saça uygulanan eterik yağlar, zarar görmüş saçlarda nemin korunmasına yardımcı olur. Kuru saçları beslemek için en uygun yağlar lavanta, sardunya, gül, papatya, sandal ağacı yağlarıdır.
Lavanta ve sardunya özellikle kuru saçlar için faydalıdır; hem doğal olarak saçı destekler hem de saç derisinin yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur. 1 yemek kaşığı besleyici jojoba, hindistan cevizi veya zeytinyağına 10 damla esans yağı ekleyin ve kullandığınız şampuan şişesine ilave edin.

2. Yağlı saçlarda kullanılan eterik yağlar

Limon, adaçayı, nane, sardunya ve ardıç meyvelerinin eterik yağları, saçı yağlı hale getirmeden saç derisinin yağlılığını dengeler.

Normal şampuan şişenize 1 çay kaşığı bentonit kili ve 20 damla esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.

3. Saç büyümesini hızlandırmak ve saç dökülmesinin önlenmek için kullanılan eterik yağlar

Saç büyümesini hızlandırmak ve saç dökülmesinin önlenmek için biberiye, nane, lavanta ve adaçayı yağları kullanabilirsiniz. Çok sayıda bilimsel çalışmalar, saç dökülmesini önlemek için, saç derisini uyarmada eterik yağların etkin olduğu göstermiştir. Altı ay boyunca kullanıldığında biberiye eterik yağı, geleneksel saç dökülmesi tedavilerinin gösterdiği etkisinin aynısını göstermiştir.

Bir şampuan veya saç kremi şişesine 10 damla biberiye ve 5 damla nane eterik yağı (veya seçtiğiniz diğer yağların herhangi bir kombinasyonundan 15 damla) ekleyin. Saçınızı her yıkadığınızda, saç derinize masaj yaparak uygulayın.

4. Kepekten kurtulmak için kullanılan eterik yağlar

Birçok eterik yağ doğal olarak mantar önleyicidir. Bu nedenle kepekle mücadele bu yağların gücünü kullanabilirsiniz. Çay ağacı, biberiye, limon otu ve nane yağları kepeğe karşı etkilidir.

Şampuanınıza veya saç kreminize 20 damla esans yağı ilave edip saçınıza uygulayabilirsiniz.

© Copyright 2022 Guzel-Hayat.com - All Rights Reserved

Designed with Mobirise website theme