E vitamininin cildinize faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır

Burada size E vitamininin cildinize faydalarını ve ve nasıl kullanıldığını açıklıyoruz.

 E vitamininin cildinize faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır ?

Tokoferol olarak da bilinen E vitamini, cilt için önemli bir antioksidandır. Badem, yer fıstığı, avokado, ay çekirdeği, ıspanak, kabak ve çeşitli yağlar bu vitamini ile zengindir. Tüm vücut dokularını, cildi ve aynı zamanda ana organları ve hücreleri hasarlardan korur. İşte E vitamininin cildinize fayda sağlayabileceği bazı yollar.

E vitamininin cildinize faydaları nelerdir

E vitamininin cildinize faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Serbest radikallerle savaşır

Serbest radikaller son derece yıkıcı moleküllerdir, mecazi olarak diğer moleküllerden "elektronları çalarlar", böylece onları kararsız hale getirirler. Bu etkinin sonucu, ince çizgiler, kırışıklıklar ve düzensiz cilt dokusu ile erken yaşlanmaya karşı savunmasız kalan zayıflamış bir cilt bariyeri oluşur.
Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, UV ışınları ve kirlilik gibi nedenlerden oluşan serbest radikallerle savaşabilir.

Nemlendirmeye yardımcı olur

Cilde uygulandığında, E vitamini yumuşatıcı veya nemlendirici bir etkiye sahiptir. Besin, yerel olarak uygulandığında, yağda çözünür olduğundan, cildin üst katmanlarına en iyi şekilde nüfuz eder ve cilde nemlendirici etki eder.

İnce çizgileri azaltır

E vitamini en hızlı şekilde kırışıkları önlemek için çare olmasa da, araştırmalar, ince çizgileri, kırışıklıkları, cilt sıkılığını ve zamanla renk bozulmasını iyileştirdiğini bulmuştur.

Yaraları iyileştirir 

E vitamininin anti-inflamatuar ve nemlendirici özellikleri sayesinde yara onarımına ve cilt bariyeri işlevine yardımcı olma potansiyeline sahip olabilir.

E vitamini bir antioksidan olduğundan, onu uygulamanın en iyi yolu, C vitamini ile yaptığınız gibi bir serum yoluyla lokal olarak uygulamaktır. Temizledikten sonra ilk olarak uygulamak, diğer nemlendiriciler ve güneş koruyucuları eklemeden önce faydalıdır.

E vitaminini yiyeceklerden de takviye edilebilir. Özellikle kabuklu yemişler ve tohumlar, E, A, B vitaminleri, omega-3 yağ asitleri, tekli doymamış yağlar, mineraller ve antioksidanlar dahil olmak üzere besinlerle doludur. Zeytinyağı bir başka büyük E vitamini kaynağıdır. Ayrıca zeytinyağı, tekli doymamış lipidler ve polifenoller gibi antioksidanlar içerir.

E vitamini almanın başka bir yolu da onu bir besin takviyesi yoluyla almaktır. Bu yöntemi seçerken, önerilen günlük miktar yaşa bağlı olduğundan, ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilmek önemlidir.

© Copyright 2022 Guzel-Hayat.com - All Rights Reserved

Site was made with Mobirise