Gezilecek Yerler

Türkiye’de, Avrupa’da ve Dünya’da gezilecek en iyi yerler neler? 

Türkiye'de ve Dünya'da Gezilecek Yerler

Dünya’nın dört tarafı muhteşem güzelliklerle doludur! Bunları kim görmek istemez ki? Peki, Türkiye’de, Avrupa’da ve Dünya’da gezilecek en iyi yerler nelerdir, biliyor musunuz? Görülmesi gereken şehirler, İstanbul'da gezilecek yerler, Eskişehir'de gezilecek yerler, Ankara'da gezilecek yerler, ayrıca ülkemizde ve dünyada tarihi ve doğal güzellikleri burada sizinle paylaşıyoruz.
Siz de en son tatil trendlerini bu sayfamızda bulabilir ve seyahatınızı rahatlıkla önceden planalayabilirsiniz! Yeni seyahat trendleri takip edip gideceğiniz rotaları belirleyebilirsiniz! Bugün nereye gidelim ya da yaz ve kış tatillerimizi nerede geçirelim diye düşünüyorsanız, verdiğimiz tekliflere bir göz atıp hayal ettiğiniz geziyi gerçekleştirebilirsiniz! Turistik şehirler veya pek ünlü olmayan fakat mutlaka görülmesi gereken güzel yerler ve doğal ortamlar keşfedilmeyi bekliyorlar!

Gezilecek Yerler

Türkiye'de, Avrupa'da ve Dünya'da en güzel ve gezilecek yerler neler? Yeni seyahat trendleri nelerdir? Burada sizinle paylaşıyoruz....
Gezilecek Yerler
Avrupa'da görülmeye değer 5 romantik şehir

Kuşkusuz Avrupa'da seyahat etmek için en romantik zaman ilkbahardır. Havaların düzelmesiyle birlikte kiraz çiçeklerin kokusu, daha uzun günler, güneşin öptüğü çatılar akla gelir.

İstanbul'da gezilecek yerler
Jan 10, 2025
Easy and Simple

Mobirise Page Maker is a free and simple website builder - just drop site blocks to your page, add content and style it!

Eskişehir'de gezilecek yerler
Jan 08, 2025
Boost Your Ranking

Mobirise Page Maker is a free and simple website builder - just drop site blocks to your page, add content and style it!

Turistik Yerler

Turizm ya da diğer adıyla gezim, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak amacıyla yapılan geziler olarak tanımlanır. Bununla birlikte bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Turistik gezi, insanların bir yerden bir yere gitmesi, kültürel, ekonomik ve toplumsal iletişimde bulunmalarıdır. Turizm nedeniyle insanlar kendi ve başka ülkelerin güzelliklerini, kültürel mirasını ve tarihini tanımaktadırlar.

Turistler gittikleri ülke ya da bölgeye büyük bir ekonomik katkı sağlamaktadırlar. Turizm sözcüğü ilk olarak 21. yüzyılda İngilizlerin yaptığı yolculuklar için kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra bu eylem, dünya çapında yaygınlaşmıştır.

Eskiden zenginlere mahsus olan bu yolculuklar, ulaşım ve barınma (oteller, moteller, tatil köyleri gibi) imkanların sağlanmasıyla kısa zamanda turizmin gelişmesine sebep olmuştur. UNWTO Dünya Turizm Örgütü’ne göre, turizm gelirlerinin her yıl %4 oranında artış göstermektedir.

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul Türkiye'de en eski ve tarihi şehirlerden biridir. İstanbul, yerleşim tarihi son yapılan Yenikapı'daki kazılarla bulunan liman doğrultusunda 8500 yıl, kentsel tarihi yaklaşık 3.000, başkentlik tarihi 1600 yıla kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir.İstanbul Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde başkent olarak kullanılmıştır.Şehir çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanların bir arada yaşadığı kozmopolit ve metropolit yapısını korumuş ve tarihsel süreçte eşsiz bir mozaik hâlini almıştır. Uzun zaman dilimleri boyunca her alanda merkez olmayı ve iktidarda kalmayı başaran dünyadaki ender yerleşim yerlerinden biri olan İstanbul geçmişten günümüze bir dünya başkentidir.

Tabii ki bu kadar eski ve tarihte büyük önemi olan İstanbul'da gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerlerin sayısı oldukça fazladır. Aşağıda size İstanbulda gezilecek yerleri sıralıyoruz:

 1. İstanbul Surları -  İstanbul'un etrafını çeviren surlar tarihte 7. yüzyıldan başlayarak inşa edilmiş, yıkılmalar ve yeniden yapmalarla dört defa elden geçmiştir. Son yapımı 408'den sonradır. II. Theodosius (408-450) zamanında İstanbul surları Sarayburnu'ndan Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray'a bu taraftan ve Marmara kıyısı boyunca Yedikule'ye, Yedikule'den Topkapı'ya, Topkapı'dan Ayvansaray'a uzanıyordu.Surların uzunluğu 22 km.'dir. Haliç surları 5.5 km, kara 6,5 km, Marmara Surları ise 9 km.'dir.
 2. Dolmabahçe Sarayı - Dolmabahçe Sarayı, Karaköy'den Sarıyer'e uzanan sahil şeridinin Kabataş ile Beşiktaş arasında kalan bölümünde, Marmara Denizi'nden Boğaziçi'ne deniz yoluyla girişte sol sahilde, Üsküdar'ın karşısında yer alan saray. Denizden yer alınıp doldurulmasıyla ortaya çıkan alana yapıldığı için "Dolmabahçe" adını almıştır.  Dolmabahçe Sarayı'nın bugün bulunduğu alan, bundan dört yüzyıl öncesine kadar Osmanlı Kaptan-ı Derya'sının gemileri demirlediği, Boğaziçi'nin büyük bir koyu idi. 17. yüzyılda doldurulmaya başlanan koy, padişahların dinlenme ve eğlenceleri için düzenlenen bir "hasbahçe"ye dönüştürüldü. Bu bahçede çeşitli dönemlerde yapılan köşkler ve kasırlar topluluğu, uzun süre Beşiktaş Sahilsarayı adıyla anıldı.
 3. Haliç - (batılıların deyişi ile Altın Boynuz) İstanbul'un bir koyudur. Haliç'in kelime anlamı, nehir ağızındaki koy demektir. Yunan efsanesine göre; Megaralılar, kralları Beyaz'ın annesi Keroessa için Altın Boynuz ismini vermişlerdir. Bizans döneminde kolonileşme de burada başlamıştır. Aynı zamanda Bizans İmparatorluğu'nun denizcilik merkeziydi. Sahil boyunca uzanan duvarlar, şehri bir deniz filosu atağından korumak için inşa edilmiştir. Haliç'in girişinde istenmeyen gemilerin girişini engellemek için, şehirden karşıya eski Galata Kulesi'nin kuzeydoğu ucuna uzanan geniş bir zincir vardı. Bu kule Latin haçlılarınca 4.Haçlı seferinde 1204 yılında geniş bir şekilde tahrip edildi. Fakat Cenevizliler yanına yeni bir kule inşa ettiler. Bu kule meşhur Galata Kulesi 1348 Christea Turris (Tower of Christ: İsa'nın Kulesi) diye adlandırılır. Osmanlı döneminde Yoğun Bektaşi nüfusun yaşadığı bir bölge idi. Karaağaç tekkesi, Karyağdı Baba tekkesi, Giresunlu Tekkesi gibi birçok Bektaşi tekkesi bu bölgede idi.
 4. Beylerbeyi Sarayı -  Beylerbeyi sarayı 1861-1865 yıllarında, eski ahşap bir sahil sarayının yerinde Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan'a yaptırılmıştır. Yazlık bir saray olarak inşa edilen Beylerbeyi Sarayı, boğazı izleyebilecek bir yere yerleştirilmiştir. Saray, çok büyük olmamakla beraber, güzel işlemeleri ile göz kamaştırır. Sarayın mimarisi, Avrupa mimarisinden çok etkilenmiş olmakla beraber, Osmanlı'ya özgü süslemeler gayet rahat görülebilir. Sarayın içerisi rengârenk çinilerle süslenmiş olup içeride Avrupa'dan getirilen mobilyalar ve değerli eşyalar kullanılmıştır. Sarayın tavanlarında ve duvarlarında özellikle gemi resimleri dikkat çeker.
 5. Topkapı Sarayı - İstanbul'da yer alan ve dünyada günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişidir.Konumu, Haliç’i, Boğaziçi’ni ve Marmara denizi gören, İstanbul’un ilk kuruluş yeri olan bilinen akropol tepesidir. Tarihi İstanbul üçgen yarımadasının en uç noktasında, 5 km'yi bulan surlarla çevrili, 700.000 m2 özel araziye sahip bir komplekstir. Bu özelliği ile saraydan çok küçük bir şehri andıran Topkapı Sarayı, 500 yılı aşkın bir süredir kullanılmıştır. Sonradan padişah, yeni yapılan Dolmabahçe Sarayı'na taşınınca saray, uzun bir süre bakımsız bırakıldı. Saray, Cumhuriyet Dönemi'nde yapılan restorasyon sayesinde eski görkemine geri kavuştu. Şu an bir müze olarak kullanılan sarayda padişaha ait eşyalar sergilenir. Müze koleksiyonunun en değerli parçaları arasında Muhammed'in hırkası, dişi, ayak izi ve kılıcı sayılabilir. Bu nesneler, Yavuz Sultan Selim döneminde Kahire'den getirilmiştir. Başka bir değerli parça ise dünyaca meşhur Kaşıkçı Elması'dır. Topkapı Hançeri ise müzede sergilenen başka bir değerli eşyadır.
 6. Yıldız Sarayı  
 7. Çırağan Sarayı
 8. Galata Kulesi
 9. Taksim Meydanı
 10. Sultanahmet Meydanı
 11. Beyazıt Meydanı
 12. Bakırköy Özgürlük Meydanı
 13. Gülhane Parkı
 14. Yerebatan Sarnıcı

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi beşinci şehridir. Ayrıca nüfus bakımından Ankara, Konya, Kayseri'den sonra İç Anadolu bölgesinin en büyük 4. ilidir. 1993 yılında çıkarılan kanunla Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Nüfusu 2021 yılı TÜİK istatistiklerine göre 898.369'dur.Ortasından Porsuk Çayı geçen şehir, içerisinde Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinin bulunması nedeniyle bir öğrenci kenti görünümündedir. Met helvası, nuga helvası, haşhaşlı çörek, Kalabak suyu, çibörek ve lületaşı ile meşhurdur. Ayrıca balaban kebabı da Eskişehir mutfağında önemli bir yer almaktadır. 

İşte burada size Eskişehir'de gezilecek yerleri açıklıyoruz:

 1. Frig Vadileri
 2. Odunpazarı evleri
 3. Kurşunlu Külliyesi 
 4. Eskişehir Mevlevihanesi
 5. Şeyh Edebali' nin türbesi 
 6. Porsuk Çayı
 7. Eskişehir Arkeoloji Müzesi
 8. Odunpazarı Modern Müze
 9. Lületaşı Müzesi
 10. Bilim Sanat ve Kültür Parkı
 11. Kent Park
 12. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 13. Pessinus Müzesi
 14. Seyitgazi Müzesi
 15. Yunus Emre Müzesi
 16. Eskişehir Atatürk ve Kültür Müzesi
 17. Tayyare Müzesi/Hava Müzesi
 18. Eskişehir Balmumu Müzesi
 19. Osmanlı Evi Müzesi
 20. Karikatür müzesi
 21. İnönü Savaşları Karargâh Müzesi
 22. Bilim Deney Merkezi
 23. Sabancı Uzay Evi ve Hayvanat Bahçesi 

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara, Türkiye'nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir.Nüfusu 2022 yılı itibarıyla 5.747.325 kişidir. Bu nüfus; 25 ilçe ve bu ilçelere bağlı 1425 mahallede yaşamaktadır. İl genelinde nüfus yoğunluğu 215'tir. Nüfuslarına göre şehirler listesinde belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre dünyada ise elli yedinci sırada yer almaktadır. Coğrafi olarak Türkiye'nin merkezine yakın bir konumda bulunur ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Yüzölçümü olarak ülkenin üçüncü büyük ilidir. Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir illeri ile çevrilidir.

Ankara'nın 13 Ekim 1923'te başkent ilan edilmesinin ardından şehir hızla gelişmiş ve Türkiye'nin ikinci en kalabalık ili olmuştur.

İşte size Ankara'da gezilecek yerleri burada veriyoruz:

 1. Kurtuluş Savaşı Müzesi
 2. Anıtkabir'deki Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
 3. II. TBMM Binası'ndaki Cumhuriyet Müzesi
 4. Devlet Mezarlığı Müzesi
 5. İsmet İnönü ve Mehmet Akif Ersoy'un evleri
 6. Etnografya Müzesi
 7. Devlet Resim ve Heykel Müzesi 
 8. Ziraat Bankası Müzesi
 9. Türk Hava Kurumu Müzesi
 10. ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
 11. Feza Gürsey Bilim Merkezi
 12. Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
 13. Altınköy Açık Hava Müzesi
 14. Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
 15. Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 16. Ankara Kalesi

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa , Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2021 itibarıyla 3.139.744 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya'da 28.Türkiye'de 1. sırada yer almaktadır. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr 'dır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.

Ekonomik açıdan Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa'da en çok Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye'nin en önemli birkaç sanayi kentinden biridir.

İşte Bursa'da gezilecek yerler

 1. Uludağ
 2. Gölyazı
 3. Mudanya
 4. İznik
 5. Cumalıkızık
 6. Karacabey Longoz Ormanları
 7. Tümbüldek Kaplıcaları
 8. Cumalıkızık 
 9. Tirilye
 10. Çarşılı Köprü Irgandı
 11. Uluabat Gölü
 12. Somuncu Baba Türbesi
 13. Ulu Cami
 14. Emir Sultan Camii
 15. Yeşil Türbe
 16. Tarihi Çınar
 17. Ağlayan Çınar
 18. Bursa Kalesi
 19. Oylat
 20. Keramet Su Kaplıcası
 21. Suuçtu Şelalesi
 22. Reşat Oyal Kültür Parkı 
 23. Uludağ Milli Parkı Dünyaca  - ünlü Türkiye'nin en önemli kayak merkezidir.
 24. Merinos Parkı
 25. Azerbaycan - Türkiye Kardeşlik Parkı Azerbaycan ile olan bağları güçlendirmek amacıyla yapılmış güzel bir parktır. 
 26. Bursa Atatürk Kent Ormanı 
 27. Hüdavendigar Kent Parkı
 28. Bursa Hayvanat Bahçesi 
 29. Bursa Botanik Parkı
 30. Kaplıkaya Cazibe Merkezi - akvaryumların, balık tutma göletlerinin, yürüyüş yollarının, tenis kortlarının, kaykay pistinin bulunduğu dev parktır. 
 31. İnegöl Hikmet Şahin Kültür Park
 32. İnegöl Botanik Park
 33. İnegöl Kuğulu Parkı
 34. Uludağ Milli Parkı 
 35. Aras Şelalesi 
 36. Suuçtu Şelalesi
 37. Saitabad Şelalesi
 38. Ayvaini Mağarası
 39. Görecik Yaylası
 40. Kocayayla
 41. Sadağ Kanyonu
 42. Sansarak Kanyonu
 43. Cumalıkızık
 44. Gölyazı
 45. İznik Gölü 
 46. Misi
 47. Aliç Yaylası
 48. Ilıca
 49. Karacabey Longoz Ormanları
 50. Bursa Kalesi 
 51. İznik Kalesi 
 52. Kestel Kalesi
 53. Kite Kalesi
 54. Ulubat Kalesi
 55. Yer Kapı
 56. Pınarbaşı Kapısı
 57. Zindan Kapı
 58. Kaplıcalar Kapısı
 59. İstanbul Kapısı
 60. Lefke Kapısı
 61. Yenişehir Kapısı

© Copyright 2022 Guzel-Hayat.com - All Rights Reserved

Mobirise website creator - More info